Etap prowadzi przez Kotlinę Jeleniogórską z jej kompleksami pałacowo-parkowymi (w trasie mija pałace Bukowiec, Mysłakowice i Paulinum) oraz z miastem Jelenia Góra, a następnie przez malowniczy przełom Bobru należący od Parku Krajobrazowego Dolina Bobru.

Po wyjściu z Mysłakowic, za kościołem w Łomnicy, wchodzimy na ścieżkę pieszo-rowerową do Jeleniej Góry. Przez centrum miast przechodzimy deptakiem, czyli ul. 1 Maja i Konopnickiej, od kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (pierwotnie ew. Kościół Łaski). Za przejściem podziemnym pod obwodnicą miasta ścieżka pieszo-rowerowa wprowadza do malowniczego Borowego Jaru, gdzie znajduje się zakątek nazywany Końcem Świata, a także schronisko „Perła Zachodu”. W Siedlęcinie warto odwiedzić średniowieczną rycerską wieżą mieszkalną z wyjątkowymi XIV-wiecznymi malowidłami legendy o królu Arturze i Lancelocie z Jeziora.

Za Siedlęcinem szlak nadal prowadzi brzegiem (prawym) Bobru i po 4 km dochodzi do miejscowości Wrzeszczyn i znajdującej się tam zapory i elektrowni wodnej.